top of page

YENİDEN HEDEFLEME (ReTargeting) NEDİR ?

Güncelleme tarihi: 7 Mar 2022

Dijital pazarlama içerisinde markanız için faydalı olabilecek birçok süreç barındırmaktadır. Bunlardan birisi de " Retargeting "dir.Retargeting, belirli bir sayfayı ziyaret eden veya belirli bir bağlantıyı tıklayan kişilere yönelik olarak yapılan çalışmalar sonucunda onları herhangi bir eyleme geçirme hedefiyle yapılan pazarlama çalışmalarıdır.

Yeniden hedefleme reklamları, yalnızca web sitenizi daha önce ziyaret edenlere veya sizinle zaten bir ilişkisi olan kullanıcılara sunulur. Dijital pazarlamada çok önemlidir. Bütünsel bir pazarlama stratejisinin bir parçasıdır. Reklam vermenin yanı sıra müşteri deneyimi ve marka bilinirliğinizin artmasını etkilemektedir.


Araştırmalara göre, çoğu web sitesinde olduğu gibi, web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin çok büyük bir kısmı ilk ziyarette size dönüşüm sağlar. Retargeting de sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin ilk ziyaretlerinde size dönüşüm sağlaması için yapılan bir çalışmadır. Sitenizi ziyaret etmiş, sepete ürün eklemiş, bir etkileşimde bulunmuş potansiyel müşterilerin karşısına farklı reklam türleri ile çıkarak onları tekrar sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Retargeting Nasıl Yapılır?Çalışmalarda javascript kodunu kullanan çerez tabanlı bir teknoloji kullanılmaktadır. Çerez teknolojisi web üzerindeki ziyaretçi kitlenizi ve potansiyel müşterilerinizi takip etmek için kullanılır. Bu sistemin işlemesi için kullanıcının web sitenizi sadece bir kez ziyaret etmesi yeterlidir. Elde edilen bilgiler sayesinde reklamlarınız, potansiyel müşterilerinizin karşısına devamlı ve sistemli olarak tekrardan çıkarılır. Bu sayede müşterilerin web sitenizi tekrar ziyaret etme olasılığı arttırılmış olur.


Ayrıca site içi reklam verebileceğiniz gibi site dışı da reklam vermek retargeting çalışmalarında önemlidir. Web sitenizde ürününüzü görüntüleyen, sepete ekleyen ama satın almayan kullanıcılara gezindiği diğer web sitelerinde ürünlerinizi karşılarına çıkarabilirsiniz.

Diğer bir yöntem olan e-posta ile listenizde olan kişileri hedefleyen yeniden hedefleme kampanyaları oluşturabilir veya mevcut müşterilerin e-posta adreslerini hedefleyebilirsiniz.

  • e-posta adreslerinin listesini bir sisteme yükleyin.

  • Bu kullanıcılara özel reklamlar oluşturun