top of page

Nanoteknoloji Nedir?

Güncelleme tarihi: 7 Mar 2022

Bilim dünyasının aşina olduğu ancak bizim yeni yeni dilimize yerleşen bir kavram; Nanoteknoloji.Esasında bir ölçü birimi olan "nano", günümüzde gözle görülemeycek şekillerde yapılan teknolojik çalışmaları kapsamaktadır.1 ile 100 nanometre arasında değişen boyutlarda yapılan bilim, mühendislik ve teknoloji çalışmalarının bütününe verilen isimdir. Moleküler üretim olarak da adlandırılan nanoteknolojinin amacı, nano boyutta benzersiz makineler üretmektir.

Son dönemlerde popüler hale gelmiş olsa da, tarihi 1970'li yıllara dayanmaktadır. İlk kez, 1974 yılında araştırmacı Norio Taniuchi tarafından kullanılan terim, o dönem çok yaygın değildi. Ancak 1986 yılından itibaren araştırmalara konu olamaya başlayan Nano teknoloji, daha sonra ülkelerin yatırım yaptığı hayatın her alanında kullanılan bir terim haline geldi.


Nanoteknoloji Kullanım Alanları?

Nanoteknolojinin alanı oldukça geniştir ve teknolojinin gelişmesi ile beraber de gelişmektedir. Günümüzde nanoteknoloji; fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, malzeme bilimi, elektrronik gibi alanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda tıp alanında da oldukça çarpıcı gelişmelere imkan sağlamaktadır.Enerji

Güneş panellerinin verimliliğini ve maliyet etkinliğini artırmak, yeni tür piller oluşturmak, daha iyi kataliz kullanarak yakıt üretiminin verimliliğini artırmak için çeşitli enerji alanlarında kullanılmaktadır.