top of page

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN 3D YAZICI ALMANIN PÜF NOKTALARI

Güncelleme tarihi: 7 Mar 2022Hobi amaçlı olsun ya da girişimcilik amaçlı 3D yazıcı almak gibi bir düşünceniz var ancak bu 3D yazıcı dünyası hakkında çok fazla bilginiz yok ise bu yazı size aradığınız bilgileri sunacak ve aklınızdaki soru işaretlerini giderecektir.

1)Kullanım Amacınızı Belirleyin: Nasıl, nerede ve Ne için kullanacaksınız?

3D yazıcıya karar vermeden önce ilk olarak amacınızı belirleyin. Bu size nasıl bir yolda ilerleyeceğiniz konusunda fikir verecektir. Süreci en verimli bir şekilde başlamanıza sebep olacaktır.

  • Sizin için önemli olan bütçe mi?

  • Yoksa kaliteli işlevi yüksek bir makine mi?

  • Ya da hobi amaçlı ekonomik ancak biraz da kaliteli bir mal mı?

Bu gibi soruları kendinize sormakla başlayın

2) 3D Yazıcı Türleri, Teknolojileri Nelerdir: Hangisini tercih etmelisiniz?

Eğer bireysel kullanım için bir yazıcı ihtiyacınız var ise masaüstü FDM/FFF 3D yazıcı teknolojisi yazıcılar size uygun olacaktır.

Bu yazıcılar filamenti, ısıtılmış durumda olan nozzle’ dan dışarı akıtarak baskı tablası üzerine yazar, filament burada soğur ve katılaşır.3D yazıcı bunu dosyadan gelen veriler doğrusunda katman katman gerçekleştirir.

3) Bütçe: 3D yazıcıların Fiyatları Ne Gibi Nedenlere Bağlı Olarak Değişir?

3D yazıcıların fiyatlarını belirleyen en önemli neden çıktı kalitesidir. O yüzden ileri seviyi kalitede çıktı veren bir yazıcı düşündüğümüzde döviz kurlarını da göz önünde bulunursak fiyatları oldukça pahalı olabiliyor.

Ama başlangıç seviye bireysel kullanıcılar için bir yazıcı piyasası oldukça yeni üretimlerle canlanmakta ve artmakta. Creality ve Anycubic gibi Çinli 3D yazıcı üreticileri artan piyasa rekabetiyle başa çıkabilmek, arzı karşılayabilmek için daha uygun fiyatlarda modeller üretiyorlar.

4) 3D Baskı Malzemeleri: Filamentler4) 3D Bask