top of page

YAPAY ZEKA

Yapay Zeka Nedir?

Bilgisayarların insan gibi davranma, düşünme, sayısal mantık yürütme ve ses algılama gibi özellikler edinmesini sağlayan yapay zeka, sistemsel ve donanımsal bir bütündür.kimi çevre tarafından insanlığın geleceği için tehdit olarak görürken kimileri için ise çok daha yaşanabilir bir dünya oluşturacağını düşünüyor. Peki, yapay zeka nedir ve en önemlisi geleceği tehdit mi ediyor?

Ayrıca Tesla Ve Spacex ' in sahibi Elon Musk'ın yapay zeka hakkındaki açıklamasına

tıklayarak ulaşabilirsiniz.


yapay zekayı tek başına açıklamak mümkün değil. Sistem bütününü açıklamak için bazı kavramları çok iyi anlamak gerekir. Bunlar derin öğrenme ve makine öğrenimidir.Makine Öğrenimi Nedir?

1980'lerde ortaya çıkmış olup verilen bir veri kümesini işlemden geçirip tahminlerde bulunmak ve sınıflandırmaktır. Makine öğrenme algoritmalarında iki tür öğrenme biçimi vardır: gözetimli ve gözetimsiz öğrenme.

-Gözetimli öğrenme; etiketlenmiş verilerden öğrenmedir.

-Gözetimsiz öğrenme; etiketsiz gözlemlerden öğrenme sürecidir.

  • 1990'lı yıllarda veri madenciliğiyle popülerliği artmış ve 2000'li yılların başında ise derin öğrenme gelişim göstermeye başlamıştır.

Derin Öğrenme Nedir?

Verilen bir veri veri seti ile sonuçları tahmin eden birden fazla katmandan oluşan bir makine öğrenme yöntemidir.

Kullanım Alanları:

-Yüz tanıma sistemlerinde

-Ses tanıma sistemlerinde

-Alarm sistemlerinde vb.

Yapay Zeka Nasıl Çalışıyor

Bu buluşu tanımanın en iyi yolu, onun yapabildiklerini, insan yetisi ve hareketleri ile karşılaştırmaktır.Bilinen en zeki canlı insandır ve yapay zeka onu taklit ederek çalışmaktadır.Gelecekte insan beyni gibi doğrudan bir donanıma sahip altyapının sağlanması hedeflenmektedir.
Gelecekte Bizi Nasıl Bir Dünya Bekliyor?

Yapay zekanın yükselişi hızla devam ediyor. Gelecekte dünyayı neler beklediği ise merak konusu olmuş durumda.

Özellikle sağlık alanında kullanılabilecek robotlar sayesinde hata oranları düşebilir. Evler içerisine yerleştirilerek gündelik işleri yapmak kolaylaşabilir.Turizmden finansa otomotivden üretime kadar her sektörde kendine yer bulan yapay zeka, başka sistemlerle de entegre olarak geri dönülemez şekilde hayatımıza giriyor.11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page