top of page

DİJİTALLEŞEN DÜNYA DA NESNELERİN İNTERNETİ "IOT"

IOT kelimesi, son yıllarda sıkça kullanılan bir kavramdır. Açılımı Internet of Things şeklinde yazılır. Türkçeye çevirdiğimizde "nesnelerin interneti" anlamına gelmektedir.

Nesnelerin interneti veya IOT, birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya benzersiz tanımlayıcılar ile sağlanan insanlara ve insandan ağa gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarabilen sistemlerin tümünü ifade eder.

Giderek artan bir şekilde, çeşitli endüstrilerdeki kuruluşlar daha verimli çalışmak, daha iyi müşteri hizmeti sunmak, karar vermeyi geliştirmek ve işin değerini artırmak, müşterileri daha iyi anlamak için IOT teknolojisini kullanmaktadır.


Nesnelerin İnterneti (IOT) Nasıl Çalışır?

Akla gelebilecek her türlü nesne, teknolojik entegrasyonlar yapılarak akıllı hale getirilebilir. Örneğin bir kavanoz, çeşitli sensör ve araç entegreleriyle içlerinde kaç kilogram ürün bulunduğunu veya doluluk oranını tespit edilebilir. Buna ek olarak nesneler, Wi-Fi, Bluetooth veya benzeri ağ araçlarıyla erişilebilir veya iletişim kurulabilir hale getirilebilir. Örneğin, reçel kavanozu olarak kullanılan bir akıllı kavanoz, doluluk oranı %10 un altına düştüğü zaman başka nesnelere veya doğrudan sahibi olan insana ağ yoluyla bilgi göndererek reçelin bitmekte olduğunu hatırlatabilir.

Iot'un çalışma sistemi; veri toplama, veriyi işleme ve veriyi iletme üzerine kuruludur.


IOT 'nin Kullanım Alanları Nelerdir?


Internet of Things'in bu kadar popüler olmasındaki ana neden ise; binlerce, hatta milyonlarca nesnenin internete bağlanabilmesi ile oluşacak durumdur.Internet of Things; Akıllı Şehirler, Endüstri 4.0, Akıllı Evler, Akıllı Arabalar başta olmak üzere onlarca alanda kullanılmaktadır.
Gerçek hayattan örnekler;-İyi bir uyku çekmeniz için, nefes alışverişiniz ve kalbinizin atış ritmine göre uyanacağınız zaman ayarlanıyor.

-Akşam yemeğini hazırladığınızda, buzdolabınız eksilen yiyecek ve içecekler için siparişinizi çoktan vermiş oluyor.

-Eve girdiğinizde ışıklarınız açılıyor ve oluşan keskin kahve kokusundan kahvenizin hazır hale gelmiş olduğunu anlıyorsunuz.

Örnekler daha da fazla çoğaltılabilir. Her şeyin internete bağlı olduğu bir dünyada hayatın ne kadar kolaylaşabileceğini açıkça görebiliriz.


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page