top of page

GİRİŞİMCİLİK NEDİR ? GİRİŞİMCİ KİME DENİR ?

Güncelleme tarihi: 21 Şub 2022

Girişimcilik nedir? Bu kavram, en güzel ifadeyle kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır.


Girişimcilik son yıllarda sıkça bahsedilen bir konu haline gelmiştir. Teknolojinin gelişimi ile birlikte daha çok para kazanma düşüncesi insanların kafalarında yarattıkları projeleri hayata geçirmek için girişimler yapmaya itiyor.

Sürekli gelişen rekabetçi küresel pazarda iş kurmak, risk almak veya iş geliştirip düzenlemek ve yönetmek için harekete geçme durumudur aynı zamanda.


Girişimci Kimdir ?

Girişimci, mal ve hizmet üretimi yapmak amacıyla üretim faktörlerini kar gütme şartları altında bir araya getiren kişiye denir. Risk alırlar ve iş projelerini hayata geçirirler. Sıradan kişilerin problem ve sıkıntı gördüğü konularda girişimciler fırsat ve çözüm görürler.


Kadın Girişimcinin Müthiş Başarı Öyküsü

İstanbul da özel bir bankada çalışan 38 yaşındaki Gökçe Bayraktar evlilik nedeniyle istifa etti ve eşinin yaşadığı şehir Bartın'a taşındı. Evinde eşiyle birlikte boş zamanlarında hobi amaçlı olarak ev dekorasyonu ürünleri tasarlamaya başlayan girişimci, bir süre sonra evinin spor odasını mini bir atölyeye çevirdi. Ürettiği ürünler sosyal medyada büyük beğeni kazanan ve siparişler de almaya başlayan Girişimci Gökçe Bayraktar, hobi amaçlı sürdürdüğü işi ticarete dönüştürmeye karar verdi. Dekorasyon ürünleri atölyesi projesini hazırlayıp KOSGEB'e sundu. Projesi onay aldıktan sonra 70 metrekare kapalı alanda atölyesini kurup 13 kişilik ekibiyle seri üretime başladı. Polyester, seramik ve beton gibi hammaddeleri ile vazo, saksı obje, sunumluk ve benzeri 500 den fazla dekorasyon ürünün üretimini gerçekleştire Bayraktar yurt içindeki ulusal ölçekli firmalarda aldığı siparişlerin yanı sıra yurt dışından da sipariş alıyor.Girişimciler dünyayı her zaman farklı hayal ederler. Girişimcilerin sahip olması gereken bazı önemli özellikler şöyledir:

  • Hırs

  • Öğrenme İsteği

  • Dinleme Yeteneği

  • Yaratıcılık

  • Sabır